Jak zaktualizować WordPress?

WordPress jest w chwili obecnej najczęściej wybieranym systemem zarządzania treścią, służącym do tworzenia stron internetowych. Jako oprogramowanie open source, udostępnia użytkownikom ogromną liczbę dodatków, wtyczek, opcji integracji oraz gotowych szablonów graficznych, zarówno płatnych, jak i bezpłatnych. W niniejszym artykule przedstawiamy sposób na aktualizację WordPress. Kompleksowa aktualizacja WordPress zawiera aktualizację podstawowych elementów systemu (znanego jako Core), a także wtyczek, motywów i tłumaczeń.

Regularne przeprowadzanie aktualizacji WordPressjest niezbędne dla zachowania najwyższego poziomu bezpieczeństwa, wydajności oraz funkcjonalności Twojej witryny internetowej.

Dlaczego warto aktualizować WordPress?

Przeprowadzanie aktualizacji WordPressa jest kluczowe z kilku istotnych powodów. Po pierwsze, wzmacniają one bezpieczeństwo Twojej witryny poprzez eliminację luk, które mogliby wykorzystać hakerzy do przeprowadzenia ataków. Po drugie, aktualizacje wprowadzają nowe funkcjonalności i ulepszenia, poprawiając tym samym wydajność oraz użyteczność strony. Po trzecie, często zawierają one również naprawy błędów, które mogły negatywnie wpływać na funkcjonowanie Twojej witryny. Regularne aktualizacje są zatem niezbędne dla utrzymania optymalnego działania i bezpieczeństwa strony internetowej.

Podczas przeprowadzania aktualizacji WordPressa ważne jest, aby zachować odpowiednią kolejność działań:

  1. Rozpocznij od aktualizacji rdzenia WordPress’a
  2. Kolejnym krokiem powinna być aktualizacja wtyczek
  3. Na zakończenie zaktualizuj motyw, traktując to jako finalny etap procesu aktualizacji.

Utrzymanie właściwej sekwencji podczas aktualizacji jest kluczowe, ponieważ po odświeżeniu rdzenia WordPressa, system może wskazać, czy najnowsze wersje wtyczek i motywów są w pełni kompatybilne z zaktualizowaną wersją WordPressa.

Jak przygotować się do aktualizacji WordPress?

Warto mieć na uwadze, że aktualizowanie WordPressa nie zawsze przebiega gładko, zwłaszcza jeśli nie podjęto odpowiednich środków przygotowawczych. Może to skutkować komplikacjami w działaniu poszczególnych wtyczek, co z kolei może prowadzić do problemów na stronie. W niektórych przypadkach aktualizacja może nawet spowodować awarie witryny internetowej.

Przed rozpoczęciem aktualizacji pamiętaj o kilku aspektach:

Sprawdź wersję PHP

WordPress ma zdolność do identyfikacji wersji PHP, z której korzysta Twój serwer. W przypadku, gdy stwierdzi on, że używana wersja jest przestarzała i nie jest już wspierana aktualizacjami, pojawi się ostrzeżenie „Wymagana jest aktualizacja języka PHP”. Nowe wersje WordPressa wymagają przynajmniej PHP w wersji 8.0 lub nowszej. Zanim przystąpisz do aktualizacji, upewnij się, że na Twoim serwerze jest ustawiona odpowiednia wersja PHP.

Wykonaj kopię zapasową WordPress

Choć to rzadkość, istnieje możliwość, że aktualizacja WordPressa lub którejś z wtyczek może zakłócić funkcjonowanie Twojej strony. Może to być wynik błędu w kodzie lub konfliktu wprowadzonego przez aktualizację z obecnym motywem lub innymi wtyczkami.

Zawsze przed dokonaniem jakichkolwiek aktualizacji, niezmiernie ważne jest stworzenie kompleksowej kopii zapasowej Twojej strony WordPress. To kluczowe działanie zabezpieczające, mające na celu ochronę witryny przed potencjalnymi uszkodzeniami. Backup pozwala na zachowanie bezpieczeństwa danych i łatwe przywrócenie strony do stanu sprzed aktualizacji, minimalizując ryzyko utraty ważnych informacji lub funkcjonalności, niezależnie od występujących problemów.

Stwórz wersję roboczą witryny WordPress

Jeżeli chcesz zminimalizować ryzyko problemów związanych z aktualizacją, rozważ stworzenie środowiska testowego, czyli tzw. witryny stagingowej. Pozwoli Ci to na bezpieczne przetestowanie aktualizacji i identyfikację potencjalnych błędów, bez wpływu na działanie Twojej głównej strony. Takie podejście jest szczególnie wartościowe przy wprowadzaniu jakichkolwiek zmian na Twoim serwisie internetowym. Witryna deweloperska WordPress nie tylko umożliwi Ci sprawdzenie aktualizacji pod kątem błędów, ale również posłuży jako platforma do testowania i implementacji wszelkich zmian przed ich wprowadzeniem na żywo, na produkcyjnej wersji Twojej strony internetowej.

Jak zaktualizować WordPress?

Korzystając z hostingu w VH.PL aktualizacja jest bardzo prosta. Ponadto nasz system oferuje inteligentną aktualizację, która automatycznie sprawdza czy witryna po aktualizacji będzie działać poprawnie. Zobacz jak to zrobić.

  1. Zaloguj się do cPanel
  2. W lewym menu wybierz: WP Toolkit

  3. Przy witrynie, którą chcesz aktualizować wybierz opcję: Inteligenta aktualizacja
  4. Następnie naciśnij: Aktualizacja

  5. Na karcie pojawi się lista elementów WordPress, które nadają się do aktualizacji. Zaznacz je. Następnie naciśnij: Uruchom testy Smart Update

  6. System roczpocznie inteligentną aktualizację WordPress.
    • Przeanalizuje aktualna wersję strony
    • Stworzy wersję testową witryny
    • Przeanalizuje witrynę przed aktualizacją
    • Wykona aktualizację
    • Porówna obie wersje w celu wykrycia ewentualnych problemów
  7. Po weryfikacji otrzymasz informacje o braku przeciwskazań do aktualizacji lub ewentualnych możliwych kolizjach. W górnej części ekranu znajduje się link do testowej wersji witryny WordPress po aktualizacji. Jeśli wszystko działa poprawnie, naciśnij: Zastosuj aktualizacje

  8. To wszystko. WordPress zostanie za moment zaktualizowany.

Aktualizacja WordPress – inne metody

WordPress oferuje funkcję automatycznych aktualizacji, która może obejmować rdzeń systemu, wtyczki oraz motywy. Automatyczne aktualizacje mogą być włączone domyślnie dla mniejszych aktualizacji (np. zabezpieczeń), ale również można je skonfigurować dla całej witryny. Poznaj inne metody aktualizacji WordPress

Aktualizacja WordPress w Kokpicie

Panel administracyjny WordPressa to miejsce, gdzie możesz łatwo i szybko zaktualizować swoją stronę. Aby to zrobić, wykonaj poniższe kroki:

  1. Zaloguj się do swojego panelu administracyjnego WordPress. Jak się zalogować? Wpisz adres URL Twojej strony z dodatkiem /wp-admin (np. www.twojastrona.pl/wp-admin) i użyj swoich danych logowania.
  2. Po zalogowaniu, w lewym menu nawigacyjnym wybierz „Kokpit”, a następnie kliknij „Aktualizacje”.
  3. Pojawi się lista dostępnych aktualizacji dla WordPress, wtyczek oraz motywów. Obok każdej z nich znajdziesz przycisk „Zaktualizuj teraz”.
  4. Kliknij „Zaktualizuj teraz” przy każdym elemencie, który chcesz zaktualizować, zaczynając od rdzenia WordPressa, a następnie aktualizując wtyczki i motywy.

Aktualizacja ręczna przez FTP

Jeśli preferujesz bardziej kontrolowany sposób aktualizacji lub jeśli aktualizacja przez panel administracyjny nie powiedzie się, możesz zaktualizować WordPress’a, wtyczki oraz motywy ręcznie za pomocą klienta FTP:

  • Rdzeń WordPressa: Pobierz najnowszą wersję WordPressa z oficjalnej strony, rozpakuj ją i załaduj pliki na serwer, zastępując istniejące pliki rdzenia.
  • Wtyczki i motywy: Podobnie, pobierz aktualizacje wtyczek i motywów, a następnie załaduj je na serwer, zastępując stare wersje w odpowiednich katalogach.

Co to i jak aktywować open_basedir?

Co to open_basedir? Dlaczego warto używać open_basedir? Jak aktywować open_basedir?Proces przenoszenia domeny do innej firmy jest...

Jak uzyskać kod authinfo w VH.PL?

Czym jest kod AuthInfo? Do czego czego służy kod Authinfo? Jak uzyskać kod AuthInfo w VH.PL?Proces przenoszenia domeny do innej...

Jak zmienić wersję PHP w cPanel?

Zmiana wersji PHP w cPanel to prosty proces, który pozwala dostosować środowisko hostingowe do wymagań Twojej strony internetowej lub aplikacji....

Nie znalazłeś odpowiedzi?

Napisz do nas. Chętnie pomożemy.

bok@vh.pl

Czas odpowiedzi:
~15-30min
~1-3h
~8-10h
Pon - Pt
08:00-16:00
16:00-21:00
21:00-08:00
Sob - Niedz
08:00-21:00
21:00-08:00